ඔබේ නිරෝගී බව සහතික කරන ප්‍රධාන කරුණු 3

ඔබේ නිරෝගී බව සහතික කරන ප්‍රධාන කරුණු 3

0 231

1. ව්‍යායාම් මඟින් අංගසම්පූර්ණ බව ලබන්න. 2. භාවනාවේ වාසි ලබා ගන්න. 3. සිරුර වර්ධනය කර ගන්න.
ඔබේ පෞර්ෂත්වයට හා නිරෝගි බවට මේ කාරණා 3 මූලික වෙයි. ඔබේ දුර්වල ඉරියව් ඔබ සිතට මෙන්ම ගතටද ගෙන දෙන්නේ මැළි බවකි. ධනාත්මක සිතිවිලි ප්‍රාර්ථනාවන් ලොව සුන්දරම කාන්තාවන්ගේ රහසයි. ඇවිදීම, ජිම් එකට යෑම, යෝගා කිරීම, නර්තනය හෝ වෙනත් ව්‍යායාම් කිරීමෙන් අප ශරීරයට මනා ප්‍රබෝධයක් ගෙන දෙන නිසා මේවා ජීවිතයට අත්‍යවශ්‍ය කාරණාය.

මානසික විශේෂඥ වෛද්‍යවරුන් පවසන්නේ සිටගෙන සිටීමෙන් ටෙස්ටස්ටරෝන් හෝමෝනය වර්ධනය වී ආත්ම ශක්තිය වැඩි කරනවන බවය.

ආතතිය
මානසික ආතතිය බොහෝමයක් රෝග පැතිර යෑමට බලපාන මූලික හේතුවකි. දිරවීමේ ක්‍රියාවලියට බාධා වීමටද ආතතිය හේතුවකි. මානසික ආතතියත් සමනය වීමට නිසි ව්‍යායාම් රටාව බලපායි. මේ නිසා දෛනික ජීවිතයේ නිරෝගිතාවයට ව්‍යායාම් අත්‍යවශ්‍යයි.

භාවනා ක්‍රම
මානසික ආතතිය සමනයට භාවනා ක්‍රම මඟින් ලබා දෙන සුවය පිළිබඳ මනෝ වෛද්‍යවරුන්ද මත පළ කරයි. මානසික සුවය සලසා කායික රෝගවලටත් සහනය ලබා දීමට මෙය කදිම ක්‍රියාකාරකමකි.

ආහාර රටාව
ඔබ ගන්නා ආහාර ගැනත් මෙහිදී සිතිය යුතුමයි. ආහාර ගැනීම, සිතිවිලි හා කරන ක්‍රියාකාරකම් ආදිය සියල්ලම එකම දම්වැලක පුරුක් මෙන් දිගට බැඳී ඇත. මෙම කාරණා පිළිබඳ අවධානය යොමු කරමින් අංග සම්පූර්ණ ජීවිතයක සුව විඳින්න ඔබටත් හැකි වෙයි.